Asteroit avı

Uzun zamandır kaynak sıkıntısı çeken NASA, yeni projesi ile bilim kurgu filmleri aramayacak. Gelişen robot teknolojisinin en gelişmiş örneklerini uzayda asteroit avlamak için görevlendirecek uzay ajansı uzaydan numune toplamaya hazırlanıyor.

Asteroit avı
Asteroit avı
Daha Fazlası


1 12

Senatör Bill Nelson’ın açıkladığı proje için ABD hükümeti 100 milyon dolarlık bir ödenek ayırmış bulunmakta. Seçilen asteroit çeşitli robotik uzay araçları sayesinde Ay’ın yüzeyine sürüklenecek. Asteroitler metallik yapıları ile zengin maden kaynaklarına sahip küçük gezegenlerdir. Birçok asteroitte Dünya üzerinde bulunmayan madenleri bulmak mümkündür.

Yeryüzüne düzen küçük asteroit parçaları olan meteorlar üzerinde yapılan araştırmalarda Dünya kaynaklarının tükenmesine yaklaştığımız yıllarda ihtiyacımız olan değerli madenlerin asteroitlerden temin edilebileceği sonucu çıkmıştır. Projenin amaçlarından bir diğeri ise Dünya için tehdit oluşturabilecek asteroitlerin yörüngelerinin değiştirilmesi sureti ile Dünya’nın karşılaşabileceği ölümcül sonuçlardan korunmaktır. [highlight]Yeni nesil uzay kapsülleri, Orion ve Uzay Ateşleme Sistemi[/highlight] (Space Launch System) ile yakalanarak Ay’ın yüzeyine çekildikten sonra asteroite gönderilecek.

Geçtiğimiz yıl Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) bünyesindeki Keck Uzay Çalışmaları Enstitüsü’nün sunduğu benzer projede Dünya yakınından geçecek asteroitlere gönderilecek astronotların ileride Mars ve diğer gezegenlere yapacakları seyahatler ve araştırmalar için deneyim kazanabilecekleri vurgulanmıştır. 2021 yılında 500 tonluk bir asteroitin uzay robotları ile yakalanıp sürüklenerek Ay yüzeyine çekilmesini sağlayacak teknoloji ve araştırmalar için ayrılan bütçenin 100 milyon dolardan 2.6 milyar dolara yükseltilmesi bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri